Su-Sail

Su-Sail Hakkında

Sabancı Üniversitesi Yelken Kulübü (Su-Sail) 2001 yılından bu yana faaliyet göstermektedir. Su-Sail’in amacı Sabancı Üniversitesi öğrencilerine yelkencilik, yatçılık ve denizcilik kültürünü aşılamak ve yelken sporunun tüm üniversite öğrencileri arasında yayılmasına ve gelişmesine katkıda bulunmaktır.

Bu amaçlar doğrultusunda her sene güz ve bahar dönemleri boyunca, Sabancı Üniversitesi öğrencilerine yelken dersleri verilmektedir.

2004 yılına kadar sadece eğitim veren bir kulüp görüntüsü sergileyen Su-Sail, son üç sene içerisinde hızla gelişmiş ve bir çok başarıya imza atmıştır. 2005 yılında Su-Sail Yelken Takımı kurulmuştur. 2006-2007 öğrenim yılında 50’si aktif olmak üzere yaklaşık 150 üyesiyle Sabancı Üniversitesi’nin en büyük kulüplerinden biri haline gelmiştir. Giderek büyüyen kulübümüzün 2011 senesinde 520 ve 2012-2013 dönemi itibariyle de yaklaşık 800 üyesi bulunmaktadır.

Kampüs içinde yapılan tanıtımlarla birlikte her dönem yaklaşık 150 yeni kursiyere yelken eğitimi verilmektedir. Okul dışında da diğer üniversite yelken kulüpleriyle, yelken sporunun gelişmesi için ortak çalışmalar düzenlemektedir.

Yetişen yelkencileri yatçılık ile tanıştırmak adına her yıl yaz sonu ve sömestr aralarında Güney Ege'ye ve (ilk defa 2012 yılında gerçekleşen) Hırvatistan'a geziler düzenlenmektedir. Kulüp kaptanlarının öncülüğünde yapılan bu eğitim gezilerinin sonucunda tecrübe kazanan Su-Sail sporcuları, İstanbul’da düzenlenen çeşitli yat yarışlarına katılma ve yarışçılık deneyimi kazanma fırsatı yakalamıştır.
2009-2010 döneminde kulübün çalışmaları ve okulumuzun yardımıyla hepimizin teknesi olan 'Gizli Kupon' ise, herkese ücretsiz, özgürce kullanıp doya doya yelken yapabilme imkanı sunmuştur. Eğitimini tamamlayan her yelkenci, hiç bir üniversitede olmayan yani sadece Sabancı Üniversitesi'nde yaşayabilecekleri bir ayrıcalığı tatmışlardır.

Su-Sail Yelken Takımı da 2007 Mayıs ayında Hırvatistan’da düzenlenen ELMAR Avrupa Üniversiteler Arası Yelken Şampiyonası’na katılmış, kendi divizyonunda 10. sırayı almış ve Türkiye’den katılan tek Türk ekibi olarak ülkemizi en iyi şekilde temsil etmiştir. 2008 Haziran ayında ise Marmaris Rodos Channel Regatta'ya katılan Su-Sail ekibi IRC 1 divizyonunda yarışarak, 8. olmuştur. 2010 bahar döneminde yapılan Bahçeşehir Üniversitesi'nin düzenlediği boğaz yarışında ve SUSail'in düzenlediği yarışta üniversiteler arasında 1. gelerek kısa zamanda kazandığı tecrübelerin nasıl başarıya dönüştüğünü göstermiştir.

Tüzükler - Yönetmelikler

Uzun Süreli Gezi Yönetmeliği
 
Sonraki